Ceny działek w okolicach Centralnego Portu Komunikacyjnego

News 19 grudnia 2017

Centralny Port Komunikacyjny to nie tylko projekt infrastrukturalny, ale i społeczny. Sprawdziliśmy, ile kosztują działki budowlane w rejonach typowanych do bycia zalążkiem nowego miasta.
Równina Łowicko-Błońska, 35 mld zł po stronie kosztów, 100 mln w liczbie pasażerów. To oś narracji wokół szykowanej budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego (CPK) w gminie Baranów, pomiędzy Warszawą a Łodzią. Gigantyczne lotnisko i towarzysząca mu infrastruktura ma być jedną z największych inwestycji w historii naszego kraju. „To może być nowe serce komunikacyjne Polski” – zapowiada wicepremier Mateusz Morawiecki.Urzędnicy odpowiedzialni za projekt idą krok dalej, przekonując, że po 2027 r., na który to zaplanowano otwarcie Portu, sam Baranów jak i przyległe do niego gminy zmienią się nie do poznania. I nie chodzi tylko o 3000 ha gruntów, zajętych przez infrastrukturę lotniska, węzły kolejowe czy odnogi dróg szybkiego ruchu. CPK ma być „nowym miastem”. To tu powstawać będą hotele, obiekty handlowe, ale i zabudowa mieszkaniowa dla – o ile eksperyment się powiedzie – dziesiątek tysięcy Polaków. Dlatego też w Cenatorium, opierając się na najświeższych danych transakcyjnych, sprawdziliśmy, ile obecnie kosztują działki budowlane na terenie Baranowa jak i ościennych gmin. Być może warto już teraz zainwestować w projekt nowego miasta wokół przyszłego komunikacyjnego serca kraju?

Według Barbary Bugaj, naszej analityczki, wyobrażenia o cenach gruntów pod zabudowę mieszkaniową jednorodzinną w Baranowie i okolicach często odbiegają od rzeczywistości.
– Owszem, w województwie mazowieckim średnia cena działki na cele budowlane wynosi około 130 – 140 zł/m2, jednak tę średnią podwyższają głównie gminy położone najbliżej Warszawy. Na terenach przyszłego CPK nie jesteśmy więc skazani na wydawanie fortuny na działkę budowlaną – podkreśla Barbara Bugaj.
Wzięliśmy pod uwagę 9 wybranych gmin, czyli Baranów, Błonie, Grodzisk Mazowiecki, Jaktorów, Nowa Sucha, Tarczyn, Teresin, Wiskitki oraz Żabia Wola, leżących w odległości od 35 do 60 km od stolicy. Wnioski? Przeciętnie działka 1,5 tys. m2 pod zabudowę jednorodzinną w tych lokalizacjach kosztuje 81 zł za m2. Średnia cena różni się jednak dość wyraźnie w poszczególnych gminach. Najdroższe są działki w Grodzisku Mazowieckim, tam 1 m2 kosztuje średnio prawie 130 zł za m2. Na nieco powyżej 100 zł/m2 wyceniane są również grunty w gminie Błonie.
– Najtańsze działki można nabyć w Nowej Suchej, gminie oddalonej o około 65 km od Warszawy. Obrót jednak nie jest tam duży, a za 1m2 płaci się średnio 53 zł – podkreśla Barbara Bugaj.
Znacznie poniżej mazowieckiej średniej kosztują też grunty budowlane w Teresinie, Wiskitkach, Tarczynie czy w samym Baranowie. Tu stawki wahają się między 63 a 72 zł za m2. Jeśli w kontekście budowy zalążka pod nowe miasto wokół CPK weźmiemy obecną popularność inwestycyjną gmin, to okaże się, że najwyższy udział w wolumenie transakcji notuje gmina Żabia Wola.
– To właśnie na tym obszarze sprzedaje się aż co piąta działka budowlana w gminach zlokalizowanych wokół planowanego portu komunikacyjnego – tłumaczy analityk Cenatorium.
W Żabiej Woli, której tereny leżą ok. 35-40 km od Warszawy, wyceny działek są wciąż na bardzo atrakcyjnym poziomie nieco ponad 60 zł za m2. Zatem przeciętna dla tych rejonów działka o powierzchni 1,3 tys. m2 kosztuje średnio 78 tys. zł. To dla wielu Polaków może być dobrym argumentem za przeprowadzką w rejony przyszłej metropolii.