Gdzie kupuje się najdroższe mieszkania?

Kraków wciąż w cenie
News 25 sierpnia 2017

Nieprzewidywalność pogody nad polskim morzem ma swoją cenę i to – jak pokazuje pierwsze półrocze 2017 roku na rynku nieruchomości – całkiem wysoką. Amatorzy Trójmiasta kupując mieszkanie w Gdańsku, Gdyni lub Sopocie musieli liczyć się z dużym wydatkiem. Najbogatsi płacili grube miliony, żeby cieszyć się trójmiejskim adresem. Oto zestawienie rekordowych transakcji na rynku nieruchomości w Polsce w pierwszym półroczu tego roku, przygotowane przez zespół analityków urban.one.

Według naszych ekspertów oraz danych z Bazy Cen Nieruchomości Cenatorium – niekwestionowanym liderem półrocza jest Gdańsk. To tam zlokalizowany jest m.in. luksusowy kompleks apartamentów Sea Apartments. Za niepowtarzalny widok na Zatokę, miłą dla oka architekturę trzykondygnacyjnych budynków i jakość materiałów wykończeniowych, trzeba było słono zapłacić. Apartament o powierzchni 265 m2 kosztował tu ponad 5,6 mln złotych. Druga w kolejności jest także transakcja z tego budynku (5,1 mln zł za nieco mniejszy metraż).
Natomiast najwięcej za 1m2 płacili nabywcy mieszkań zlokalizowanych w gdyńskiej inwestycji Apartamenty w Orłowie (Invest Komfort). Ukończone w 2010 roku osiedle nie traci na znaczeniu, co pokazują ceny tamtejszych apartamentów. W pierwszym półroczu 2017 roku 1m2 lokalu kosztował tu ponad 30 tys. zł. Najdroższy apartament o powierzchni ponad 160 m2 zyskał nowego właściciela za niebagatelną cenę – 4,9 mln zł.

Kraków wciąż w cenieW Krakowie wciąż najbardziej prestiżowe jest Śródmieście. W pałacu Juliana Dunajewskiego cena za apartament o powierzchni niemal 130 m2 osiągnęła poziom 1,4 mln zł. W stolicy Małopolski duże powierzchnie blisko starówki sprzedają się drogo. Warto jednak zauważyć, że te małe wyróżniają się rekordową ceną za 1m2. Doskonałym przykładem jest transakcja, jaka miała miejsce w Krakowie przy ulicy Józefa Starego, gdzie za 1m2 małego, 25-metrowego mieszkania kupujący zapłacił ponad 18 tys. zł. Ciekawe czy nowy właściciel planuje zarabiać na wynajmie lokalu?

We Wrocławiu niezmiennie, rekord należy do flagowej inwestycji w stolicy Dolnego Śląska – Sky Tower. Cena 1m2 apartamentu w najwyższym wrocławskim wieżowcu przekraczała nawet 23 tys. zł, a największy miłośnik mieszkania w chmurach zapłacił za swój 140-metrowy apartament prawie 2,8 mln zł.

Poznaniacy cenią bliskość natury, dlatego na rekordowej liście pojawiają się adresy położone w pobliżu Warty i parku Cytadela. Na tylnym Chwaliszewie, za 1m2 mieszkania z rynku wtórnego w inwestycji z 2010 roku, kupujący zapłacił ponad 10 tys. zł ustanawiając poznański rekord półrocza 2017 roku. Jednak jeśli chodzi o cenę całkowitą nie do pobicia był apartament w inwestycji Cytadela Centrum, gdzie za 170 m2 nowy właściciel zapłacił 1,4 mln zł.

Brak Warszawy w zestawieniu to duże zaskoczenie. Być może w drugiej połowie roku Stolica odzyska miejsce w rankingu. O tym będzie można dowiedzieć się z corocznego zestawienia o rekordach na rynku nieruchomości Cenatorium i urban.one. Stay tuned!