Publikacje

Cenatorium specjalizuje się w monitorowaniu zmian cen transakcyjnych nieruchomości i ich wpływie na rozwoj polskiego rynku mieszkaniowego. Oprócz specjalistycznych raportów analitycznych przygotowywanych na indywidualne zamówienie i dotyczących ściśle określonego segmentu rynku i lokalizacji, Cenatorium wydaje również cykliczny, miesięczny INDEKS URBAN.ONE. Prezentuje on zmianę cen transakcyjnych mieszkań w Polsce, dużych miastach oraz osobno w Warszawie, a także gruntów pod zabudowę jednorodzinną. Ponadto, współpracujemy z wieloma firmami i instytucjami przy publikacji różnorodnych analiz dotyczących zmian na rynku.

W naszych raportach opieramy się na cenach transakcyjnych oraz danych ofertowych. Monitorujemy wydawane pozwolenia na budowę oraz zmiany planistyczne. Wykorzystujemy najnowsze narzędzia informatyczne – sztuczną inteligencję, dedykowane platformy analityczne czy oprogramowanie GIS, co pozwala nam na tworzenie wszechstronnych i kompleksowych opracowań dotyczących rynku nieruchomości. 

Poniższe publikacje są bezpłatne.

Jeśli są Państwo zainteresowani indywidualnymi raportami na zamówienie, zapraszamy do kontaktu.

Sytuacja na rynku domów jednorodzinnych w 2020 roku

W 2020 roku liczba wydanych pozwoleń na budowę bądź zgłoszeń z projektem budowlanym na budowę domu jedno bądź dwurodzinnego po raz pierwszy w historii przekroczyła 100 tys. i wyniosła dokładnie 105 566 sztuk. Aż 94,7% stanowiły w tym pozwolenia na budowę domów jednorodzinnych. Zapraszamy do lektury najnowszego raportu Cenatorium!

Raport o rynku domów jednorodzinnych

Sytuacja na rynku mieszkaniowym (marzec 2021)

Zapraszamy do pobrania najnowszego komentarza eksperckiego dotyczącego bieżącej sytuacji na rynku mieszkaniowym:

Raport o rynku mieszkaniowym – marzec 2021

Rynek dóbr luksusowych w Polsce

Firma KPGM cyklicznie publikuje raport na temat rynku dóbr luksusowych w Polsce, sytuacji finansowej nabywców tych dóbr oraz analizy i wartości poszczególnych segmentów rynku. W najnowszej edycji Cenatorium miało przyjemność być współautorem niniejszej publikacji, zapraszamy do czytania:

Raport o rynku dóbr luksusowych

Sytuacja na rynku mieszkaniowym (luty 2021)

Zapraszamy do pobrania najnowszego komentarza eksperckiego dotyczącego bieżącej sytuacji na rynku mieszkaniowym:

Raport o rynku mieszkaniowym – luty 2021

Sytuacja na rynku mieszkaniowym (styczeń 2021)

Zapraszamy do pobrania najnowszego komentarza eksperckiego dotyczącego bieżącej sytuacji na rynku mieszkaniowym:

Raport o rynku mieszkaniowym – styczeń 2021

Ceny działek budowlanych (listopad 2020)

Pandemia COVID-19 w sposób nagły uderzyła w rynek nieruchomości mieszkaniowych. Pierwsze skutki objawiły się w wyhamowaniu sprzedaży mieszkań oraz wydłużeniu czasu ekspozycji rynkowej oferowanych lokali. Wprowadzony przez rząd lockdown wpłynął na przewartościowanie potrzeb potencjalnych klientów. Tempo sprzedaży mieszkań wyhamowało i coraz więcej Polaków zaczęło poważnie rozważać zakup bądź budowę domu jednorodzinnego. Przymusowa kwarantanna uświadomiła ile warty jest kawałek ogródka, co znajduje już pierwsze odbicie w danych transakcyjnych i danych GUS.

Raport o działkach budowlanych – listopad 2020

Raport o rynku polskich zamków, pałaców i dworków

Czy pałac może być tańszy od mieszkania w Warszawie? Zapraszamy do zapoznania się z naszą publikacją dotyczącą rynku nieruchomości zabytkowych w Polsce:

Raport o zamkach, pałacach i dworkach