Publikacje + media

Cenatorium specjalizuje się w monitorowaniu zmian cen transakcyjnych nieruchomości i ich wpływie na rozwój polskiego rynku mieszkaniowego. Oprócz specjalistycznych raportów analitycznych przygotowywanych na indywidualne zamówienie i dotyczących ściśle określonego segmentu rynku i lokalizacji, Cenatorium wydaje również cykliczny, miesięczny INDEKS. Prezentuje on zmianę cen transakcyjnych mieszkań w Polsce, dużych miastach oraz osobno w Warszawie, a także gruntów pod zabudowę jednorodzinną. Ponadto, współpracujemy z wieloma firmami i instytucjami przy publikacji różnorodnych analiz dotyczących zmian na rynku.

W naszych raportach opieramy się na cenach transakcyjnych oraz danych ofertowych. Monitorujemy wydawane pozwolenia na budowę oraz zmiany planistyczne. Wykorzystujemy najnowsze narzędzia informatyczne – sztuczną inteligencję, dedykowane platformy analityczne czy oprogramowanie GIS, co pozwala nam na tworzenie wszechstronnych i kompleksowych opracowań dotyczących rynku nieruchomości. 

Poniższe publikacje są bezpłatne.

Jeśli są Państwo zainteresowani indywidualnymi raportami na zamówienie, zapraszamy do kontaktu.

Raport Rynek dóbr luksusowych w Polsce

Firma KPGM cyklicznie publikuje raport na temat rynku dóbr luksusowych w Polsce. W opracowaniu analizie poddano dynamikę i strukturę rynku w 2021 r. ze szczególnym uwzględnieniem wpływu pandemii na rynek dóbr luksusowych. W najnowszej edycji Cenatorium miało przyjemność być współautorem niniejszej publikacji.

Zapraszamy gorąco do zapoznania się z materiałem.

Pobierz raport

Sytuacja na rynku mieszkaniowym (kwiecień 2022)

Zapraszamy do zapoznania się z komentarzem przedstawiającym sytuację na rynku mieszkaniowym w kwietniu br. przygotowanym przez ekspertów Cenatorium.

Sytuacja na rynku mieszkaniowym (kwiecień 2022)

Raport Rynek nieruchomości w Polsce z uwzględnieniem agresji na Ukrainę

Wydarzenia ostatnich dwóch lat, a w szczególności ostatnich miesięcy dobitnie potwierdzają, że otaczająca nas rzeczywistość nie jest ani stabilna, ani niezmienna. Coraz bardziej palące stają się pytania o przyszłość rynku nieruchomości. Dlatego oddajemy w Wasze ręce raport, który jest przeglądem najważniejszych trendów i zjawisk, z komentarzem naszych ekspertów i omówieniem prawdopodobnych scenariuszy.

Zapraszamy gorąco do zapoznania się z naszym materiałem.

Raport Rynek nieruchomości w Polsce z uwzględnieniem agresji na Ukrainę

Sytuacja na rynku mieszkaniowym (marzec 2022)

Zapraszamy do zapoznania się z komentarzem przedstawiającym sytuację na rynku mieszkaniowym w marcu br. przygotowanym przez ekspertów Cenatorium.

Sytuacja na rynku mieszkaniowym (marzec 2022)

Rynek nieruchomości w Polsce – nowe trendy (luty 2022)

Wydarzenia ostatnich dwóch lat dobitnie uzmysławiają nam, że otaczająca nas rzeczywistość – w szczególności ta rynkowa – nie jest ani stabilna, ani niezmienna. Dlatego coraz bardziej palące stają się pytania o przyszłość rynku nieruchomości. Budowane teraz prognozy będą podstawą dalszej polityki banków, funduszy inwestycyjnych, deweloperów, publicznych instytucji odpowiedzialnych za mieszkalnictwo i całego otoczenia rynku.


Dlatego oddajemy w Wasze ręce raport, który jest przeglądem najważniejszych trendów i zjawisk, z komentarzem naszych ekspertów i omówieniem prawdopodobnych scenariuszy. Proponuje on nowe, szersze spojrzenie na procesy definiujące rynek, i porusza wątki, które nie są uwzględniane w innych znanych nam analizach. Jesteśmy pewni, że będzie pomocny dla wszystkich, którzy tak jak my próbują zrozumieć i przewidzieć kształt polskiego rynku nieruchomości w okresie nabierających tempa zmian.

Rynek nieruchomości w Polsce – nowe trendy (luty 2022)

Sytuacja na rynku mieszkaniowym (styczeń 2022)

Zapraszamy do zapoznania się z komentarzem przedstawiającym sytuację na rynku mieszkaniowym w styczniu b.r. przygotowanym przez ekspertów Cenatorium:

Sytuacja na rynku mieszkaniowym w styczniu 2022 (Indeks U1)

Sytuacja na rynku mieszkaniowym (grudzień 2021)

Zapraszamy do zapoznania się z komentarzem przedstawiającym sytuację na rynku mieszkaniowym w grudniu b.r. przygotowanym przez ekspertów Cenatorium:

Sytuacja na rynku mieszkaniowym w grudniu 2021 (Indeks U1)

Sytuacja na rynku mieszkaniowym (październik 2021)

Zapraszamy do zapoznania się z komentarzem przedstawiającym sytuację na rynku mieszkaniowym w październiku b.r. przygotowanym przez ekspertów Cenatorium:

Sytuacja na rynku mieszkaniowym w październiku 2021 (Indeks U1)

Sytuacja na rynku mieszkaniowym (wrzesień 2021)

Zapraszamy do zapoznania się z komentarzem przedstawiającym sytuację na rynku mieszkaniowym we wrześniu b.r. przygotowanym przez ekspertów Cenatorium:

Sytuacja na rynku mieszkaniowym we wrześniu 2021 (Indeks U1)

Sytuacja na rynku mieszkaniowym (sierpień 2021)

Zapraszamy do zapoznania się z komentarzem przedstawiającym sytuację na rynku mieszkaniowym w sierpniu b.r. przygotowanym przez ekspertów Cenatorium:

Sytuacja na rynku mieszkaniowym w sierpniu 2021 (Indeks U1)

Sytuacja na rynku mieszkaniowym (lipiec 2021)

Zapraszamy do zapoznania się z komentarzem przedstawiającym sytuację na rynku mieszkaniowym w lipcu b.r. przygotowanym przez ekspertów Cenatorium:

Sytuacja na rynku mieszkaniowym w lipcu 2021 (Indeks U1)

Sytuacja na rynku mieszkaniowym (czerwiec 2021)

Zapraszamy do zapoznania się z komentarzem przedstawiającym sytuację na rynku mieszkaniowym w czerwcu b.r. przygotowanym przez ekspertów Cenatorium:

Sytuacja na rynku mieszkaniowym w czerwcu 2021 (Indeks U1)

Sytuacja na rynku nadmorskich apartamentów (lipiec 2021)

Kto z nas nie marzy o własnym “M”, a zwłaszcza nad morzem? Pomimo trwającej pandemii COVID-19 obserwujemy wzrost zainteresowania nadmorskimi inwestycjami. Polacy ochoczo inwestują kapitał w nieruchomości, a wynajem mieszkania nad morzem wciąż jest intratnym biznesem. Które miejscowości cieszę się szczególnym zainteresowaniem? Gdzie jest najtaniej, a gdzie padają rekordowe ceny? Jeśli chcesz być na bieżąco – zajrzyj tu i zapoznaj się z publikacją Cenatorium:

Apartamenty nad morzem

Sytuacja na rynku mieszkaniowym (maj 2021)

Zapraszamy do zapoznania się z komentarzem przedstawiającym sytuację na rynku mieszkaniowym w maju b.r. przygotowanym przez ekspertów Cenatorium:

Sytuacja na rynku mieszkaniowym w maju 2021 (Indeks U1)

Raport o rynku działek przy jeziorach

Działki nad jeziorami nieustająco cieszą się zainteresowaniem Polaków. Są to nie tylko idealne miejsca na starość, ale także wspaniała inwestycja na przyszłość. Wśród najbardziej rozchwytywanych kierunków niezmiennie królują Mazury. Ile więc kosztują działki znajdą Państwo w naszym specjalnym raporcie:

Raport o rynku działek przy jeziorach

Sytuacja na rynku domów jednorodzinnych w 2020 roku

W 2020 roku liczba wydanych pozwoleń na budowę bądź zgłoszeń z projektem budowlanym na budowę domu jedno bądź dwurodzinnego po raz pierwszy w historii przekroczyła 100 tys. i wyniosła dokładnie 105 566 sztuk. Aż 94,7% stanowiły w tym pozwolenia na budowę domów jednorodzinnych. Zapraszamy do lektury najnowszego raportu Cenatorium!

Raport o rynku domów jednorodzinnych

Sytuacja na rynku mieszkaniowym (marzec 2021)

Zapraszamy do pobrania najnowszego komentarza eksperckiego dotyczącego bieżącej sytuacji na rynku mieszkaniowym:

Raport o rynku mieszkaniowym w marcu 2021 (Indeks U1)

Rynek dóbr luksusowych w Polsce

Firma KPGM cyklicznie publikuje raport na temat rynku dóbr luksusowych w Polsce, sytuacji finansowej nabywców tych dóbr oraz analizy i wartości poszczególnych segmentów rynku. W najnowszej edycji Cenatorium miało przyjemność być współautorem niniejszej publikacji, zapraszamy do czytania:

Raport o rynku dóbr luksusowych

Sytuacja na rynku mieszkaniowym (luty 2021)

Zapraszamy do pobrania najnowszego komentarza eksperckiego dotyczącego bieżącej sytuacji na rynku mieszkaniowym w lutym b.r.:

Raport o rynku mieszkaniowym w lutym 2021 (Indeks U1)

Sytuacja na rynku mieszkaniowym (styczeń 2021)

Zapraszamy do pobrania najnowszego komentarza eksperckiego dotyczącego bieżącej sytuacji na rynku mieszkaniowym w styczniu 2021 roku:

Raport o rynku mieszkaniowym w styczniu 2021 (Indeks U1)

Ceny działek budowlanych (listopad 2020)

Pandemia COVID-19 w sposób nagły uderzyła w rynek nieruchomości mieszkaniowych. Pierwsze skutki objawiły się w wyhamowaniu sprzedaży mieszkań oraz wydłużeniu czasu ekspozycji rynkowej oferowanych lokali. Wprowadzony przez rząd lockdown wpłynął na przewartościowanie potrzeb potencjalnych klientów. Tempo sprzedaży mieszkań wyhamowało i coraz więcej Polaków zaczęło poważnie rozważać zakup bądź budowę domu jednorodzinnego. Przymusowa kwarantanna uświadomiła ile warty jest kawałek ogródka, co znajduje już pierwsze odbicie w danych transakcyjnych i danych GUS.

Raport o działkach budowlanych – listopad 2020

Raport o rynku polskich zamków, pałaców i dworków

Czy pałac może być tańszy od mieszkania w Warszawie? Zapraszamy do zapoznania się z naszą publikacją dotyczącą rynku nieruchomości zabytkowych w Polsce:

Raport o zamkach, pałacach i dworkach

#cenawmediach

Świetna koniunktura na rynku nieruchomości się utrzymuje. Sprawdzamy, jak na nią wpłynie wojna na Ukrainie

https://www.forbes.pl/nieruchomosci/ceny-mieszkan-pojda-w-gore-wojna-na-ukrainie-inflacja-i-ceny-ropy-i-gazu-na-to-wplyna/y38sqbf

Rok z najsilniejszymi wzrostami cen na rynku działek. Wzrosty mocniejsze poza stolicami województw.

https://www.bankier.pl/wiadomosc/Ceny-transakcyjne-dzialek-budowlanych-IV-kw-2021-r-Raport-8296399.html

Domy jednorodzinne drożeją szybciej od mieszkań. Dwucyfrowe wzrosty w skali roku normą.

https://www.bankier.pl/wiadomosc/Ceny-transakcyjne-domow-jednorodzinnych-IV-kw-2021-r-Raport-8295675.html

Mieszkania będą jeszcze drożeć

https://www.rp.pl/nieruchomosci/art35796531-mieszkania-beda-jeszcze-drozec

Droższe kredyty: mniej kupujących mieszkania, więcej wynajmujących

https://www.rp.pl/nieruchomosci/art35810691-drozsze-kredyty-mniej-kupujacych-mieszkania-wiecej-wynajmujacych

Wojna w Ukrainie a rynek nieruchomości w Polsce. Pierwszy wzrośnie popyt na rynku najmu

https://www.bankier.pl/wiadomosc/Wojna-w-Ukrainie-a-rynek-nieruchomosci-w-Polsce-Wzrosnie-popyt-na-rynku-najmu-8287872.html

Mieszkań cały czas przybywa, ale ich ceny nie spadają. Eksperci tłumaczą powód

https://www.money.pl/gospodarka/mieszkan-caly-czas-przybywa-ale-ich-ceny-nie-spadaja-eksperci-tlumacza-powod-6742214964103680a.html

Mieszkania mocno podrożały. Oto dlaczego wzrost cen może przyspieszyć

https://www.money.pl/gospodarka/mieszkania-mocno-podrozaly-oto-dlaczego-wzrost-cen-moze-przyspieszyc-6741111835605984a.html

Co dzieje się na rynku wtórnym? Mamy pierwsze odczyty cen mieszkań w 2022 r.

https://wyborcza.biz/biznes/7,147758,28112111,sa-juz-pierwsze-odczyty-cen-co-dzieje-sie-na-rynku-wtornym.html?token=LZlo2UMhnv1O3mvTMmEOJeRO8Wck6KFMrxee0NTrryr0UWBo5FO-2_-7c97cBcUX

Chętnych na mieszkaniowy luksus nie brakuje

https://www.rp.pl/nieruchomosci/art35643591-chetnych-na-mieszkaniowy-luksus-nie-brakuje

Rynek mieszkaniowy wreszcie się przegrzał? Eksperci: spadków cen nie będzie

https://www.money.pl/gospodarka/rynek-mieszkaniowy-wreszcie-sie-przegrzal-eksperci-spadkow-cen-nie-bedzie-6733309500644064a.html

Mieszkanie za 5,3 mln zł. Znamy rekordowe transakcje z zeszłego roku

https://businessinsider.com.pl/wiadomosci/najdrozsze-mieszania-w-polsce-oto-rekordy-2021-r/te2dldr

Nasz kolejny artykuł z money.pl

https://www.money.pl/gospodarka/fundusze-masowo-wykupuja-mieszkania-rzad-chcial-z-tym-walczyc-teraz-rezygnuje-6716085017054080a.html

Nasz raport o gruntach w bankier.pl

https://www.bankier.pl/wiadomosc/Dzialki-budowlane-rekordowo-drogie-przez-rozgrzany-popyt-8240680.html?fbclid=IwAR1ixYp1O_yyBh4KrfHnArQXPZDBttwBsd_mFTdro5OclzTYcVJqeMpxfbE

Mieszkanie.pl doceniło urban.one w swoim rankingu!

https://mieszkanie.pl/finanse/z-ktorych-wycen-nieruchomosci-online-korzystac/1880

Artykuł o miklokawalerkach z naszym wsparciem!

https://www.money.pl/gospodarka/mikrokawalerki-nadal-w-cenie-niewielki-metraz-nie-przeszkadza-kupujacym-6714577046194880a.html