Publikacje + media

Cenatorium specjalizuje się w monitorowaniu zmian cen transakcyjnych nieruchomości i ich wpływie na rozwój polskiego rynku mieszkaniowego. Oprócz specjalistycznych raportów analitycznych przygotowywanych na indywidualne zamówienie i dotyczących ściśle określonego segmentu rynku i lokalizacji, Cenatorium wydaje również cykliczny, miesięczny INDEKS URBAN.ONE. Prezentuje on zmianę cen transakcyjnych mieszkań w Polsce, dużych miastach oraz osobno w Warszawie, a także gruntów pod zabudowę jednorodzinną. Ponadto, współpracujemy z wieloma firmami i instytucjami przy publikacji różnorodnych analiz dotyczących zmian na rynku.

W naszych raportach opieramy się na cenach transakcyjnych oraz danych ofertowych. Monitorujemy wydawane pozwolenia na budowę oraz zmiany planistyczne. Wykorzystujemy najnowsze narzędzia informatyczne – sztuczną inteligencję, dedykowane platformy analityczne czy oprogramowanie GIS, co pozwala nam na tworzenie wszechstronnych i kompleksowych opracowań dotyczących rynku nieruchomości. 

Poniższe publikacje są bezpłatne.

Jeśli są Państwo zainteresowani indywidualnymi raportami na zamówienie, zapraszamy do kontaktu.

Sytuacja na rynku mieszkaniowym (październik 2021)

Zapraszamy do zapoznania się z komentarzem przedstawiającym sytuację na rynku mieszkaniowym w październiku b.r. przygotowanym przez ekspertów Cenatorium:

Sytuacja na rynku mieszkaniowym w październiku 2021 (Indeks U1)

Sytuacja na rynku mieszkaniowym (wrzesień 2021)

Zapraszamy do zapoznania się z komentarzem przedstawiającym sytuację na rynku mieszkaniowym we wrześniu b.r. przygotowanym przez ekspertów Cenatorium:

Sytuacja na rynku mieszkaniowym we wrześniu 2021 (Indeks U1)

Sytuacja na rynku mieszkaniowym (sierpień 2021)

Zapraszamy do zapoznania się z komentarzem przedstawiającym sytuację na rynku mieszkaniowym w sierpniu b.r. przygotowanym przez ekspertów Cenatorium:

Sytuacja na rynku mieszkaniowym w sierpniu 2021 (Indeks U1)

Sytuacja na rynku mieszkaniowym (lipiec 2021)

Zapraszamy do zapoznania się z komentarzem przedstawiającym sytuację na rynku mieszkaniowym w lipcu b.r. przygotowanym przez ekspertów Cenatorium:

Sytuacja na rynku mieszkaniowym w lipcu 2021 (Indeks U1)

Sytuacja na rynku mieszkaniowym (czerwiec 2021)

Zapraszamy do zapoznania się z komentarzem przedstawiającym sytuację na rynku mieszkaniowym w czerwcu b.r. przygotowanym przez ekspertów Cenatorium:

Sytuacja na rynku mieszkaniowym w czerwcu 2021 (Indeks U1)

Sytuacja na rynku nadmorskich apartamentów (lipiec 2021)

Kto z nas nie marzy o własnym “M”, a zwłaszcza nad morzem? Pomimo trwającej pandemii COVID-19 obserwujemy wzrost zainteresowania nadmorskimi inwestycjami. Polacy ochoczo inwestują kapitał w nieruchomości, a wynajem mieszkania nad morzem wciąż jest intratnym biznesem. Które miejscowości cieszę się szczególnym zainteresowaniem? Gdzie jest najtaniej, a gdzie padają rekordowe ceny? Jeśli chcesz być na bieżąco – zajrzyj tu i zapoznaj się z publikacją Cenatorium:

Apartamenty nad morzem

Sytuacja na rynku mieszkaniowym (maj 2021)

Zapraszamy do zapoznania się z komentarzem przedstawiającym sytuację na rynku mieszkaniowym w maju b.r. przygotowanym przez ekspertów Cenatorium:

Sytuacja na rynku mieszkaniowym w maju 2021 (Indeks U1)

Raport o rynku działek przy jeziorach

Działki nad jeziorami nieustająco cieszą się zainteresowaniem Polaków. Są to nie tylko idealne miejsca na starość, ale także wspaniała inwestycja na przyszłość. Wśród najbardziej rozchwytywanych kierunków niezmiennie królują Mazury. Ile więc kosztują działki znajdą Państwo w naszym specjalnym raporcie:

Raport o rynku działek przy jeziorach

Sytuacja na rynku domów jednorodzinnych w 2020 roku

W 2020 roku liczba wydanych pozwoleń na budowę bądź zgłoszeń z projektem budowlanym na budowę domu jedno bądź dwurodzinnego po raz pierwszy w historii przekroczyła 100 tys. i wyniosła dokładnie 105 566 sztuk. Aż 94,7% stanowiły w tym pozwolenia na budowę domów jednorodzinnych. Zapraszamy do lektury najnowszego raportu Cenatorium!

Raport o rynku domów jednorodzinnych

Sytuacja na rynku mieszkaniowym (marzec 2021)

Zapraszamy do pobrania najnowszego komentarza eksperckiego dotyczącego bieżącej sytuacji na rynku mieszkaniowym:

Raport o rynku mieszkaniowym w marcu 2021 (Indeks U1)

Rynek dóbr luksusowych w Polsce

Firma KPGM cyklicznie publikuje raport na temat rynku dóbr luksusowych w Polsce, sytuacji finansowej nabywców tych dóbr oraz analizy i wartości poszczególnych segmentów rynku. W najnowszej edycji Cenatorium miało przyjemność być współautorem niniejszej publikacji, zapraszamy do czytania:

Raport o rynku dóbr luksusowych

Sytuacja na rynku mieszkaniowym (luty 2021)

Zapraszamy do pobrania najnowszego komentarza eksperckiego dotyczącego bieżącej sytuacji na rynku mieszkaniowym w lutym b.r.:

Raport o rynku mieszkaniowym w lutym 2021 (Indeks U1)

Sytuacja na rynku mieszkaniowym (styczeń 2021)

Zapraszamy do pobrania najnowszego komentarza eksperckiego dotyczącego bieżącej sytuacji na rynku mieszkaniowym w styczniu 2021 roku:

Raport o rynku mieszkaniowym w styczniu 2021 (Indeks U1)

Ceny działek budowlanych (listopad 2020)

Pandemia COVID-19 w sposób nagły uderzyła w rynek nieruchomości mieszkaniowych. Pierwsze skutki objawiły się w wyhamowaniu sprzedaży mieszkań oraz wydłużeniu czasu ekspozycji rynkowej oferowanych lokali. Wprowadzony przez rząd lockdown wpłynął na przewartościowanie potrzeb potencjalnych klientów. Tempo sprzedaży mieszkań wyhamowało i coraz więcej Polaków zaczęło poważnie rozważać zakup bądź budowę domu jednorodzinnego. Przymusowa kwarantanna uświadomiła ile warty jest kawałek ogródka, co znajduje już pierwsze odbicie w danych transakcyjnych i danych GUS.

Raport o działkach budowlanych – listopad 2020

Raport o rynku polskich zamków, pałaców i dworków

Czy pałac może być tańszy od mieszkania w Warszawie? Zapraszamy do zapoznania się z naszą publikacją dotyczącą rynku nieruchomości zabytkowych w Polsce:

Raport o zamkach, pałacach i dworkach