Blog

Dowiedz się więcej o rynku nieruchomości

Drugie urodziny urban.one – świętuj z nami!

Jedno z dzieci Cenatorium – aplikacja do automatycznej wyceny mieszkania urban.one – obchodzi właśnie drugie urodziny! Z tej okazji, dwie wyceny na urban.one kupisz już za… 14,50 zł! To jednak nie koniec niespodzianek i prezentów.

Oficjalnie ogłaszamy prace nad nowym, ulepszonym raportem urban.one. Będzie on zawierał jeszcze więcej informacji kluczowych do zrozumienia sytuacji na rynku nieruchomości i podjęcia odpowiedzialnych decyzji co do zakupu lub sprzedaży mieszkania.

Na razie testujemy pierwsze nowe rozwiązanie z raportu: analizę wycenianego mieszkania pod kątem najmu krótkoterminowego. Przedstawia ona szacowaną cenę za dzień wynajmu, szacowany roczny wskaźnik obłożenia (przez jaką część roku mieszkanie będzie wynajęte, przy założeniu, że jest dostępne przez cały rok) oraz szacowany, średni zysk za miesiąc. Powyższe wyliczenia powstały dzięki eksperckiej analizie danych dotyczących rynku najmu krótkoterminowego. Więcej nowych rozwiązań będziemy prezentować i testować w najbliższych tygodniach.

Ciasne, ale własne – rekordy na kilkunastu metrach kwadratowych

Szafa, łóżko, mini-łazienka i aneks kuchenny. Zarówno wśród deweloperów, jak i wśród kupujących można zaobserwować modę na tzw. mikroapartamenty. Projektanci liczą, że spełni się powiedzenie „ciasne, ale własne”. Wśród kupujących, na takie lokale często decydują się dużo podróżujący biznesmeni, czy inwestorzy, którzy następnie przeznaczają mikroapartament pod wynajem krótkoterminowy. Ten trend dotarł już do Polski. Analitycy Cenatorium sprawdzili, gdzie sprzedają się najmniejsze – i najdroższe – mikromieszkania w naszym kraju. Read More

Rekordy na rynku nieruchomości w Polsce w 2017 r.

mat.prasowe dewelopera

Wydawało się, że Warszawa nie obroni tytułu lidera w rankingu najdroższych nieruchomości. Końcówka roku zapewniła jednak  tym razem rekord należy do mieszkań w wieżowcu Cosmopolitan na Twardej w Warszawie, detronizując tym samym apartamentowiec Park Lane. Kupujący wyłożyli na dwa apartamenty po ok. 5,7 mln zł. Cena za 1m2, wysoka tak jak kondygnacje na których znalazły się 163-metrowe lokale, wyniosła więc około 35 tys. zł. Dokładając niewiele do wartości 1m2 rezydencji w Warszawie można było kupić mieszkanie w Nowej Soli. Read More

Ceny działek w okolicach Centralnego Portu Komunikacyjnego

Centralny Port Komunikacyjny to nie tylko projekt infrastrukturalny, ale i społeczny. Sprawdziliśmy, ile kosztują działki budowlane w rejonach typowanych do bycia zalążkiem nowego miasta.
Równina Łowicko-Błońska, 35 mld zł po stronie kosztów, 100 mln w liczbie pasażerów. To oś narracji wokół szykowanej budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego (CPK) w gminie Baranów, pomiędzy Warszawą a Łodzią. Gigantyczne lotnisko i towarzysząca mu infrastruktura ma być jedną z największych inwestycji w historii naszego kraju. „To może być nowe serce komunikacyjne Polski” – zapowiada wicepremier Mateusz Morawiecki. Read More

Gdzie kupuje się najdroższe mieszkania?

Kraków wciąż w cenie

Nieprzewidywalność pogody nad polskim morzem ma swoją cenę i to – jak pokazuje pierwsze półrocze 2017 roku na rynku nieruchomości – całkiem wysoką. Amatorzy Trójmiasta kupując mieszkanie w Gdańsku, Gdyni lub Sopocie musieli liczyć się z dużym wydatkiem. Najbogatsi płacili grube miliony, żeby cieszyć się trójmiejskim adresem. Oto zestawienie rekordowych transakcji na rynku nieruchomości w Polsce w pierwszym półroczu tego roku, przygotowane przez zespół analityków urban.one.

Read More

Zmieniliśmy siedzibę!

Szanowni Państwo,

od 1 sierpnia jesteśmy w samym sercu Stolicy! Nasze nowe biuro znajduje się przy ul. Pięknej.

Prosimy o kierowanie korespondencji na adres:

Cenatorium Sp. z o.o.

ul. Piękna 68

00-672 Warszawa

Olsztyn: ile kosztuje luksusowy apartament tuż nad rzeką?

urban.one w Olsztynie

Od niedawna Olsztynianie, korzystając z naszego serwisu, mogą automatycznie wyceniać mieszkania w tym mieście.  Bardzo się cieszymy, że w końcu mamy coś dla Olsztyna w końcu to nasz matecznik.

Według danych urban.one, średnie ceny mkw. mieszkania w Olsztynie to 4,3 tys. zł, co oznacza, że na w tym regionie jest drożej niż m.in. w Zielonej Górze, Bielsku-Białej czy Radomiu. Gdzie w Olsztynie płaci się najwięcej za własne cztery kąty? Prześledziliśmy rekordowe transakcje w ostatnich latach: hitem okazało się mieszkanie w apartamentowcu Łyna Park, położonym w ścisłym centrum, nad rzeką Łyną. Tam ceny transakcyjne – w przypadku zakupu lokum od dewelopera – zaczynały się od 5,7 tys. zł za metr kwadratowy podłogi przy średniej cenie na poziomie 8 tys. zł. Jednak jeden z większych lokali w tym budynku znalazł nabywcę aż za ponad 1,5 mln zł.

Read More