Blog

Dowiedz się więcej o rynku nieruchomości

Rekordy na rynku nieruchomości w Polsce w 2017 r.

mat.prasowe dewelopera

Wydawało się, że Warszawa nie obroni tytułu lidera w rankingu najdroższych nieruchomości. Końcówka roku zapewniła jednak  tym razem rekord należy do mieszkań w wieżowcu Cosmopolitan na Twardej w Warszawie, detronizując tym samym apartamentowiec Park Lane. Kupujący wyłożyli na dwa apartamenty po ok. 5,7 mln zł. Cena za 1m2, wysoka tak jak kondygnacje na których znalazły się 163-metrowe lokale, wyniosła więc około 35 tys. zł. Dokładając niewiele do wartości 1m2 rezydencji w Warszawie można było kupić mieszkanie w Nowej Soli.

Cosmopolitan to ponad czterdziestopiętrowy wieżowiec. Od 8. piętra zaczynają się luksusowe mieszkania o powierzchni od 54 do 700 m². Ostatnie dwie kondygnacje zajmują dwupiętrowe apartamenty. Do tego obowiązkowa strefa relaksu z fitness klubem, siłownią, pokojem do masażu, saunami suchą i mokrą, jacuzzi oraz pomieszczeniami klubowymi. Całości dopełnia piękny taras z widokiem na miasto oraz zacni (czytaj: zamożni) sąsiedzi.

Po piętach Warszawie po piętach depcze Trójmiasto. W Gdańsku prestiżowe jest Jelitkowo, a rekordowa transakcja była tam zawarta w pierwszej połowie roku. Chodzi o apartament o powierzchni 265 m2, położony w kameralnym kompleksie, blisko plaży, którego wartość przekroczyła 5,6 mln zł. W Gdyni najdroższy adres to ul. Króla Jana III, apartamenty kosztują tam średnio 3-4 mln zł, natomiast jednostkowo cena 1m2 mieszkania wynosi ok. 30 tys. zł.

Dalej w rankingu znów królują transakcje na zawarte na warszawskim rynku. Prócz inwestycji przy ulicy Twardej, cenę powyżej 4 mln zł zarejestrowano także w rezydencji Foksal (rynek wtórny) i w Villi Monaco na Mokotowie. Po raz pierwszy TOP 10 pojawia się drugi warszawski, prestiżowy wieżowiec – Złota 44. Najwyżej położony apartament z rekordowego zestawienia znajdował się na 47. kondygnacji. Właściciel ma do wykorzystania niemal 140 m2 mieszkania, dwie łazienki, taras i dwa miejsca parkingowe. Po męczącym dniu może odpocząć w części rekreacyjnej budynku, a tam czekają basen, siłownia, gabinety do masażu, fińska sauna, łaźnia parowa, taras z jacuzzi, pomieszczenia konferencyjne, sala kinowa, sala do spotkań oraz sala zabaw dla dzieci. Cena? 3,9 mln zł, zatem 1m2 kosztował 28,3 tys. zł.

– Średnia cena metra kwadratowego mieszkania w Warszawie to obecnie około 7,6 tys. zł. Rekordowe transakcje w 2017 roku potwierdzają, że rynek premium w Stolicy ma się dobrze, a kwoty o jakich mówimy w jego przypadku znacznie odbiegają od średniej. Tegoroczne zestawienie jednak pokazuje, że inne miasta będą goniły Warszawę. Zapotrzebowanie na lokale o wysokim standardzie poza Warszawą skwapliwie zaspokajają deweloperzy dbając o luksus i unikalne rozwiązania. Prognozujemy, że w przyszłym roku rekord również będzie należał do rynku pierwotnego. Pytanie jednak czy dotyczyć będzie wciąż lokali na Mazowszu czy jednak już nad Bałtykiem. Rynek luksusowy w Polsce jest jeszcze bardzo młody, co oznacza, że wciąż będzie się rozwijał i zachwycał nowymi inwestycjami. Apartamenty luksusowe są kupowane jako mieszkanie, jako drugie „mieszkanie” ale też w celach inwestycyjnych, na wynajem. Pojęcie luksusu również ewaluuje w gustach Polaków. Przykładowo w Warszawie zrewitalizowano już kamienicę (Hoża 42), której nabywcy są starannie selekcjonowani. Chodzi o to, aby apartamenty zakupiły wyłącznie osoby, które zamierzają mieszkać w kamienicy, co oznacza, że klientom inwestycyjnym mieszkania nie były sprzedawane. Jest to nowe, cenne podejście do luksusu. Bowiem mieszkańcy apartamentowca nie są narażeni na tzw. głośne zachowanie i imprezy krótkoterminowych najemców, a takie przypadki już miały miejsce np. w prestiżowych inwestycjach w Gdańsku – mówi Barbara Bugaj, starszy analityk ds. rynku nieruchomości.

Najtańsze transakcje w Polsce w 2017 r. dotyczące mieszkań miały miejsce w Nowej Soli i Piekarach Śląskich. Oba lokale były w niskim standardzie. W Nowej Soli wystarczyło 50 tys. zł żeby kupić niewiele ponad 40-metrowy lokal (cena 1m2 wynosiła 1,1 tys. zł). W Piekarach Śląskich w budynku z lat 70., zostało sprzedane mieszkanie o metrażu 38 m2, nowy właściciel zapłacił za nie jedyne 49,7 tys. zł co daje 1,3 tys. zł/m2.

Grunty: szaleństwo cenowe

W tegorocznym zestawieniu rekordów królują dwa miasta: Warszawa i Gdańsk. Zdecydowanym liderem okazała się działka położona na Żoliborzu, starej ale wciąż popularnej dzielnicy stolicy. Za prawie 3 ha (29 440 m2) przy ul. Powązkowskiej inwestor zapłacił prawie 123 mln zł, oznacza to, że 1 m2 gruntu kosztował aż 4,1 tys. zł. Na terenie nie ma obowiązującego planu miejscowego, jednak na gruntach sąsiednich stoją już budynki mieszkaniowe, dlatego najprawdopodobniej i na tej działce powstanie osiedle. Kolejne miejsce na podium należy do terenów na Pradze Południe, gdzie za 1,3 ha zapłacono aż 62,7 mln zł (4,7 tys. zł za 1 m2). W rekordowym zestawieniu nie mogło zabraknąć gruntów komercyjnych. W cenie wciąż są tereny pod zabudowę biurową na Woli. To właśnie tam, w pobliżu ul. Okopowej działka o powierzchni niewiele ponad 1 tys. m2 kosztowała 13 mln zł. Już wkrótce stanie tam dziesięciokondygnacyjny biurowiec.

W Gdańsku, przeżywającym niespotykany dotychczas boom inwestycyjny, najdroższa działka budowlana osiągnęła wartość prawie 52 mln zł (za 4,6 ha). Warto też wspomnieć jeszcze o rekordzie w województwie małopolskim. Kraków, jeśli chodzi o działki nie gościł nigdy na podium naszego zestawienia, a w tym roku znalazł się w TOP 3 miast ze względu na transakcję w samym sercu miasta. Deweloper za 1 m2 małej działki zapłacił 9,3 tys. zł. W sumie w kawałek gruntu budowlanego zainwestował prawie 6 mln zł.

Na drugim końcu rankingu są działki rolne. By zostać właścicielem pola w województwie warmińsko-mazurskim wystarczyło zapłacić kilkanaście groszy za 1m2, tym samym 6 ha kosztowało 10 tys. zł. Natomiast 18 ha gruntów rolnych w województwie opolskim kosztowało prawie 34 tys. zł – czyli ledwie 0,19 zł za 1m2.

Ceny działek w okolicach Centralnego Portu Komunikacyjnego

Centralny Port Komunikacyjny to nie tylko projekt infrastrukturalny, ale i społeczny. Sprawdziliśmy, ile kosztują działki budowlane w rejonach typowanych do bycia zalążkiem nowego miasta.
Równina Łowicko-Błońska, 35 mld zł po stronie kosztów, 100 mln w liczbie pasażerów. To oś narracji wokół szykowanej budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego (CPK) w gminie Baranów, pomiędzy Warszawą a Łodzią. Gigantyczne lotnisko i towarzysząca mu infrastruktura ma być jedną z największych inwestycji w historii naszego kraju.
– To może być nowe serce komunikacyjne Polski – zapowiada wicepremier Mateusz Morawiecki.
Urzędnicy odpowiedzialni za projekt idą krok dalej, przekonując, że po 2027 r., na który to zaplanowano otwarcie Portu, sam Baranów jak i przyległe do niego gminy zmienią się nie do poznania. I nie chodzi tylko o 3000 ha gruntów, zajętych przez infrastrukturę lotniska, węzły kolejowe czy odnogi dróg szybkiego ruchu. CPK ma być „nowym miastem”. To tu powstawać będą hotele, obiekty handlowe, ale i zabudowa mieszkaniowa dla – o ile eksperyment się powiedzie – dziesiątek tysięcy Polaków. Dlatego też w Cenatorium, opierając się na najświeższych danych transakcyjnych, sprawdziliśmy, ile obecnie kosztują działki budowlane na terenie Baranowa jak i ościennych gmin. Być może warto już teraz zainwestować w projekt nowego miasta wokół przyszłego komunikacyjnego serca kraju?

Według Barbary Bugaj, naszej analityczki, wyobrażenia o cenach gruntów pod zabudowę mieszkaniową jednorodzinną w Baranowie i okolicach często odbiegają od rzeczywistości.
– Owszem, w województwie mazowieckim średnia cena działki na cele budowlane wynosi około 130 – 140 zł/m2, jednak tę średnią podwyższają głównie gminy położone najbliżej Warszawy. Na terenach przyszłego CPK nie jesteśmy więc skazani na wydawanie fortuny na działkę budowlaną – podkreśla Barbara Bugaj.
Wzięliśmy pod uwagę 9 wybranych gmin, czyli Baranów, Błonie, Grodzisk Mazowiecki, Jaktorów, Nowa Sucha, Tarczyn, Teresin, Wiskitki oraz Żabia Wola, leżących w odległości od 35 do 60 km od stolicy. Wnioski? Przeciętnie działka 1,5 tys. m2 pod zabudowę jednorodzinną w tych lokalizacjach kosztuje 81 zł za m2. Średnia cena różni się jednak dość wyraźnie w poszczególnych gminach. Najdroższe są działki w Grodzisku Mazowieckim, tam 1 m2 kosztuje średnio prawie 130 zł za m2. Na nieco powyżej 100 zł/m2 wyceniane są również grunty w gminie Błonie.
– Najtańsze działki można nabyć w Nowej Suchej, gminie oddalonej o około 65 km od Warszawy. Obrót jednak nie jest tam duży, a za 1m2 płaci się średnio 53 zł – podkreśla Barbara Bugaj.
Znacznie poniżej mazowieckiej średniej kosztują też grunty budowlane w Teresinie, Wiskitkach, Tarczynie czy w samym Baranowie. Tu stawki wahają się między 63 a 72 zł za m2. Jeśli w kontekście budowy zalążka pod nowe miasto wokół CPK weźmiemy obecną popularność inwestycyjną gmin, to okaże się, że najwyższy udział w wolumenie transakcji notuje gmina Żabia Wola.
– To właśnie na tym obszarze sprzedaje się aż co piąta działka budowlana w gminach zlokalizowanych wokół planowanego portu komunikacyjnego – tłumaczy analityk Cenatorium.
W Żabiej Woli, której tereny leżą ok. 35-40 km od Warszawy, wyceny działek są wciąż na bardzo atrakcyjnym poziomie nieco ponad 60 zł za m2. Zatem przeciętna dla tych rejonów działka o powierzchni 1,3 tys. m2 kosztuje średnio 78 tys. zł. To dla wielu Polaków może być dobrym argumentem za przeprowadzką w rejony przyszłej metropolii.

Gdzie kupuje się najdroższe mieszkania?

Kraków wciąż w cenie

Nieprzewidywalność pogody nad polskim morzem ma swoją cenę i to – jak pokazuje pierwsze półrocze 2017 roku na rynku nieruchomości – całkiem wysoką. Amatorzy Trójmiasta kupując mieszkanie w Gdańsku, Gdyni lub Sopocie musieli liczyć się z dużym wydatkiem. Najbogatsi płacili grube miliony, żeby cieszyć się trójmiejskim adresem. Oto zestawienie rekordowych transakcji na rynku nieruchomości w Polsce w pierwszym półroczu tego roku, przygotowane przez zespół analityków urban.one.

Read More

Zmieniliśmy siedzibę!

Szanowni Państwo,

od 1 sierpnia jesteśmy w samym sercu Stolicy! Nasze nowe biuro znajduje się przy ul. Pięknej.

Prosimy o kierowanie korespondencji na adres:

Cenatorium Sp. z o.o.

ul. Piękna 68

00-672 Warszawa

Olsztyn: ile kosztuje luksusowy apartament przy plaży miejskiej?

urban.one w Olsztynie

Od niedawna Olsztynianie, korzystając z naszego serwisu, mogą automatycznie wyceniać mieszkania w tym mieście.  Bardzo się cieszymy, że w końcu mamy coś dla Olsztyna w końcu to nasz matecznik.

Według danych urban.one, średnie ceny mkw. mieszkania w Olsztynie to 4,3 tys. zł, co oznacza, że na w tym regionie jest drożej niż m.in. w Zielonej Górze, Bielsku-Białej czy Radomiu. Gdzie w Olsztynie płaci się najwięcej za własne cztery kąty? Prześledziliśmy rekordowe transakcje w ostatnich latach: hitem okazało się mieszkanie w apartamentowców Łyna Park, nieopodal plaży miejskiej. Tam ceny transakcyjne – w przypadku zakupu lokum od dewelopera – zaczynały się od 5,7 tys. zł za metr kwadratowy podłogi przy średniej cenie na poziomie 8 tys. zł. Jednak jeden z większych lokali w tym budynku znalazł nabywcę aż za ponad 1,5 mln zł.

Read More