Blog

Dowiedz się więcej o rynku nieruchomości

Webinarium – Aktualne trendy i narzędzia na rynku mieszkaniowym w Polsce

Zapraszamy do obejrzenia Webinarium, które został przeprowadzony dnia 22.03.2022r wspólnie z HRE Investments oraz Platformą Mieszkaniową.

Podczas Webinarium omówiliśmy aktualne trendy na rynku mieszkaniowym w Polsce, zaprezentowaliśmy narzędzia dla deweloperów i agentów oraz podsumowaliśmy rok 2021 w obszarze gruntów, domów i mieszkań.

Prezentacja: Webinar_Cen_HRE_2022_03_22.pdf

Nagranie: Webinar_Cen_HRE_2022_03_22.mp4

RAPORT CENATORIUM

Rynek nieruchomości w Polsce – nowe trendy

Wydarzenia ostatnich dwóch lat dobitnie uzmysławiają nam, że otaczająca nas rzeczywistość – w szczególności ta rynkowa – nie jest ani stabilna, ani niezmienna. Dlatego coraz bardziej palące stają się pytania o przyszłość rynku nieruchomości. Budowane teraz prognozy będą podstawą dalszej polityki banków, funduszy inwestycyjnych, deweloperów, publicznych instytucji odpowiedzialnych za mieszkalnictwo i całego otoczenia rynku.


Dlatego oddajemy w Wasze ręce raport, który jest przeglądem najważniejszych trendów i zjawisk, z komentarzem naszych ekspertów i omówieniem prawdopodobnych scenariuszy. Proponuje on nowe, szersze spojrzenie na procesy definiujące rynek, i porusza wątki, które nie są uwzględniane w innych znanych nam analizach. Jesteśmy pewni, że będzie pomocny dla wszystkich, którzy tak jak my próbują zrozumieć i przewidzieć kształt polskiego rynku nieruchomości w okresie nabierających tempa zmian.

Pobierz raport!

Cenatorium i Pricer – rozwijamy się dla Was!

Informujemy, iż z dniem 31.12.2021 r. w ramach grupy kapitałowej nastąpi rozdzielenie podmiotów świadczących usługi dla naszych Partnerów z obszaru B2B (obsługa firm, rzeczoznawców i korporacji) i B2C (obsługa konsumentów –- klientów indywidualnych).

Podmiotem, który od nowego roku będzie świadczył usługi na rzecz klientów indywidualnych, pośredników nieruchomości i pośredników finansowych, kontynuując w ten sposób prowadzenie produktów takich jak Urban.one oraz MTC,  jest nowopowołana spółka Pricer Sp. z o.o., której współudziałowcem została spółka Cenatorium Sp. z o.o.

Usługi na rzecz rynku B2B – banków, ubezpieczycieli i innych instytucji finansowych, rzeczoznawców, deweloperów, klientów firmowych i korporacyjnych, w tym przede wszystkim prowadzenie i sprzedaż liczącej ponad 5,5 mln transakcji Bazy Cen Nieruchomości oraz systemu automatycznej wyceny nieruchomości (AVM), będą w dalszym ciągu świadczone przez Cenatorium Sp. z o.o.

Podział ten pozwala nam dopasowywać poszczególne rozwiązania do różnych grup klientów i jeszcze lepiej odpowiadać na ich potrzeby.

W 2022 roku planujemy dalej rozszerzać naszą ofertę innowacyjnych narzędzi i unikalnych cyfrowych danych o nieruchomościach w celu dalszego ułatwiania i przyspieszenia procesów związanych z wyceną nieruchomości.

Jednocześnie życzymy Państwu spokojnych i radosnych Świąt Bożego Narodzenia spędzonych w gronie najbliższych oraz pomyślności w nadchodzącym Nowym Roku.

#cenawmediach

W sekcji Publikacje możecie Państwo znaleźć poza naszymi kompleksowymi opracowaniami również informacje o artykułach i raportach, w których wykorzystywane były dane Cenatorium lub wiedza ekspertów dziedzinowych z naszej firmy. Zapraszamy!

Współpraca Cenatorium z BIK HUB

Cenatorium jest częścią BIK HUB w obszarze informacji o nieruchomościach i ich otoczeniu.

Jako Fintech w obszarze informacji o nieruchomościach dostarczamy istotne dane dla BIK HUB o cenach i otoczeniu wskazanej lokalizacji – w okresie pilotażu dla miasta Łodzi. Jak to działa można samemu zobaczyć.

Przygotowujemy też kolejne nasze wspólne informacje z BIK i Cenatorium, jak ta poniżej. Razem zaspokajamy potrzeby informacyjne o rozgrzanym rynku nieruchomości:

Rosnące ceny nieruchomości windują wzrost wartości zaciąganych kredytów mieszkaniowych. W okresie pandemii (marzec 2020 r. – wrzesień 2021 r.) średnia wartość zaciągniętego kredytu mieszkaniowego wzrosła o 12,1%. Szczegółową analizę i komentarze naszych ekspertów Mariusz Kurzac, Dyrektor Zarządzający Cenatorium Sp. z o.o. i Profesor Waldemar Rogowski, Główny Analityk BIK znajdziecie na stronie: https://lnkd.in/dkUbBYi4.

Przedstawiciele Cenatorium na 22. Banking Forum & 18. Insurance Forum

To był dzień, a jeszcze się nie skończył – w końcu dojdziemy do cyfrowego procesu hipoteki i ubezpieczeń nieruchomosci na tyle, na ile się w Polsce na razie da – tak deklarują same instytucje finansowe. My chętnie pomożemy w tym zadaniu. 😉

Byliśmy aktywni na Banking & Insurance Forum:

💡Pierwszy dzień Banking & Insurance Forum zakończyliśmy blokiem:
HIPOTEKA CYFROWA – PRAKTYCZNE ZASTOSOWANIE ROZWIĄZAŃ CYFROWYCH W PROCESIE HIPOTECZNYM BANKÓW I UBEZPIECZENIU NIERUCHOMOŚCI W TOWARZYSTWACH UBEZPIECZENIOWYCH
Prelegenci zastanowili się, jakie korzyści klientom oraz bankom i ubezpieczycielom może przynieść cyfrowy proces udzielania kredytu.

Moderatorzy Grzegorz Ignaciuk, Wiceprezes Zarządu, Cenatorium Sp. z o.o. oraz Mariusz Kurzac Dyrektor Zarządzający / Prokurent, Cenatorium Sp. z o.o. zapytali o to gości:
🔸Maciej Brzozowski, Wiceprezes Zarządu, kierujący pracami Zarządu, Alior Bank SA
🔸Michal Gomowski, Prezes Zarządu, Benefia
🔸Marcin Grabiszewski, Dyrektor Biura Rozwoju Bankowości Hipotecznej, BNP Paribas Bank Polska
🔸Malgorzata Kosinska, Przewodnicząca Mazowieckie Stowarzyszenie Rzeczoznawców Majątkowych, Prezes, Stowarzyszenie REIT Polska
🔸Pedro Esperança Martins, Managing Director, Head of Risk Department, Bank Millennium
🔸Wojciech Werochowski, Wiceprezes Zarządu, Bank Pekao S.A.

Indeks cen nieruchomości w grudniu 2020

Indeks urban.one dla lokali mieszkalnych w Polsce w grudniu 2020 ustabilizował się na poziomie 103,7 pkt. Ceny wobec poprzedzającego miesiąca były stabilne – zmiana indeksu wyniosła zaledwie 0,01 pkt. Nastroje na rynku nadal pozostają pesymistyczne, chociaż coraz więcej ekspertów opowiada się za stabilizacją sytuacji na rynku mieszkaniowym. Mniej osób spodziewa się już dalszego pogarszania sytuacji na rynku mieszkaniowym (42,9% vs. 57,1% w poprzedniej ankiecie).

By przeczytać pozostałą część artykułu ekspertów Cenatorium zapraszamy na naszego dedykowanego bloga urban.one.

Rynek nieruchomości inwestycyjnych w Polsce – 4 kwartał 2020

Rok 2020 był okresem najniższych historycznie poziomów stóp procentowych w historii, i to nie tylko Polski, ale i całego Świata. Praktycznie zerowe przychody z lokat i depozytów bankowych spowodowały masowe wycofywanie kapitałów z banków i przyczyniły się do inwestowania w inne aktywa, wśród których nieruchomości stanowią istotną alternatywę. Ostatni kwartał 2020 pokazał, że z depozytów bankowych wypłynęło około 200 mld PLN, z czego około 10% zostało zainwestowanych  na rynku nieruchomości. Znaczną grupę stanowią w tym obszarze  lokale mieszkaniowe nabywane w celu ochrony kapitału przed spadkiem jego wartości. Inwestorzy liczą na zyski z najmu, choć obecnie częściej na długoterminowy wzrost wartości nieruchomości.

By przeczytać pozostałą część artykułu ekspertów Cenatorium zapraszamy na naszego dedykowanego bloga urban.one.

Promocja Mapy Transakcji Cenatorium

Dołącz do ponad 1000 agencji nieruchomości i przetestuj Mapę Transakcji Cenatorium.

Korzystaj z największej i najbardziej wiarygodnej bazy danych o sfinalizowanych transakcjach na rynku nieruchomości:

  • Bezpiecznie,
  • Bez męczących wizyt w urzędach,
  • Szybko.

Zyskaj dostęp do informacji z aktów notarialnych o ponad 4,8 milionach transakcji sprzedaży gruntów, mieszkań, domów oraz lokali użytkowych – to aż 90% danych z całej Polski.

Tylko teraz, kupując dostęp do MTC możesz zaoszczędzić nawet 60 zł na jednym pakiecie!*

Skorzystaj z promocji.

Dodatkowo, przy zakupie pakietu w prezencie otrzymasz kod wielokrotnego użytku na raport urban.one za 25 zł (zamiast 39 zł) – natychmiastowa wycena mieszkania online.

Sprawdź nas!

* Rabat 10% na wszystkie pakiety MTC. Promocja trwa do 30 listopada 2020 r.