Blog

Dowiedz się więcej o rynku nieruchomości

Gdzie kupuje się najdroższe mieszkania?

Kraków wciąż w cenie

Nieprzewidywalność pogody nad polskim morzem ma swoją cenę i to – jak pokazuje pierwsze półrocze 2017 roku na rynku nieruchomości – całkiem wysoką. Amatorzy Trójmiasta kupując mieszkanie w Gdańsku, Gdyni lub Sopocie musieli liczyć się z dużym wydatkiem. Najbogatsi płacili grube miliony, żeby cieszyć się trójmiejskim adresem. Oto zestawienie rekordowych transakcji na rynku nieruchomości w Polsce w pierwszym półroczu tego roku, przygotowane przez zespół analityków urban.one.
Według naszych ekspertów oraz danych z Bazy Cen Nieruchomości Cenatorium – niekwestionowanym liderem półrocza jest Gdańsk. To tam zlokalizowany jest m.in. luksusowy kompleks apartamentów Sea Apartments. Za niepowtarzalny widok na Zatokę, miłą dla oka architekturę trzykondygnacyjnych budynków i jakość materiałów wykończeniowych, trzeba było słono zapłacić. Apartament o powierzchni 265 m2 kosztował tu ponad 5,6 mln złotych. Druga w kolejności jest także transakcja z tego budynku (5,1 mln zł za nieco mniejszy metraż).
Natomiast najwięcej za 1m2 płacili nabywcy mieszkań zlokalizowanych w gdyńskiej inwestycji Apartamenty w Orłowie (Invest Komfort). Ukończone w 2010 roku osiedle nie traci na znaczeniu, co pokazują ceny tamtejszych apartamentów. W pierwszym półroczu 2017 roku 1m2 lokalu kosztował tu ponad 30 tys. zł. Najdroższy apartament o powierzchni ponad 160 m2 zyskał nowego właściciela za niebagatelną cenę – 4,9 mln zł.

Kraków wciąż w cenieW Krakowie wciąż najbardziej prestiżowe jest Śródmieście. W pałacu Juliana Dunajewskiego cena za apartament o powierzchni niemal 130 m2 osiągnęła poziom 1,4 mln zł. W stolicy Małopolski duże powierzchnie blisko starówki sprzedają się drogo. Warto jednak zauważyć, że te małe wyróżniają się rekordową ceną za 1m2. Doskonałym przykładem jest transakcja, jaka miała miejsce w Krakowie przy ulicy Józefa Starego, gdzie za 1m2 małego, 25-metrowego mieszkania kupujący zapłacił ponad 18 tys. zł. Ciekawe czy nowy właściciel planuje zarabiać na wynajmie lokalu?

We Wrocławiu niezmiennie, rekord należy do flagowej inwestycji w stolicy Dolnego Śląska – Sky Tower. Cena 1m2 apartamentu w najwyższym wrocławskim wieżowcu przekraczała nawet 23 tys. zł, a największy miłośnik mieszkania w chmurach zapłacił za swój 140-metrowy apartament prawie 2,8 mln zł.

Poznaniacy cenią bliskość natury, dlatego na rekordowej liście pojawiają się adresy położone w pobliżu Warty i parku Cytadela. Na tylnym Chwaliszewie, za 1m2 mieszkania z rynku wtórnego w inwestycji z 2010 roku, kupujący zapłacił ponad 10 tys. zł ustanawiając poznański rekord półrocza 2017 roku. Jednak jeśli chodzi o cenę całkowitą nie do pobicia był apartament w inwestycji Cytadela Centrum, gdzie za 170 m2 nowy właściciel zapłacił 1,4 mln zł.

Brak Warszawy w zestawieniu to duże zaskoczenie. Być może w drugiej połowie roku Stolica odzyska miejsce w rankingu. O tym będzie można dowiedzieć się z corocznego zestawienia o rekordach na rynku nieruchomości Cenatorium i urban.one. Stay tuned!

Zmieniliśmy siedzibę!

Szanowni Państwo,

od 1 sierpnia jesteśmy w samym sercu Stolicy! Nasze nowe biuro znajduje się przy ul. Pięknej.

Prosimy o kierowanie korespondencji na adres:

Cenatorium Sp. z o.o.

ul. Piękna 68

00-672 Warszawa

Dzięki urban.one dowiesz się m.in. ile kosztuje luksusowy apartament przy Balatonie czy dwupokojowy standard na Starówce w Bydgoszczy

urban.one w Bydgoszczy

Bydgoszcz dołączyła do kilkudziesięciu miast, w których serwis urban.one automatycznie wycenia mieszkania w oparciu o zebrane wcześniej miliony rekordów z cenami transakcyjnymi.

urban.one w Bydgoszczy

Ile kosztuje mieszkanie w Bydgoszczy?

Według danych urban.one, średnie ceny mkw. mieszkania w Bydgoszczy to 4 tys. zł, co oznacza, że nad Brdą jest drożej niż m.in. w Zielonej Górze, Bielsku-Białej czy Radomiu. Ceny w Toruniu są zaś średnio o ledwie 1 proc. wyższe. Gdzie w Bydgoszczy płaci się najwięcej za własne cztery kąty? Urban.one prześledziło rekordowe transakcje w ostatnich latach: hitem okazało się Atrium Park przy ul. Gajowej, nieopodal popularnego Balatonu. Tam ceny transakcyjne – w przypadku zakupu lokum od dewelopera – zaczynały się od 4,7 tys. zł za metr kwadratowy podłogi przy średniej cenie na poziomie 6 tys. zł. Jednak jeden z 93-metrowych lokali na ostatnim 4.piętrze znalazł nabywcę aż za 747,4 tys. zł. W tym wypadku cena za m.kw. apartamentu wyniosła więc minimalnie ponad 8 tys. zł.

W tym wypadku kupujący zapłacił także za dodatkowe wyposażenie mieszkania. Coraz więcej deweloperów, także w Bydgoszczy, decyduje się na sprzedaż gotowych lokali wykończonych w wysokim standardzie, możemy więc spodziewać się tu wkrótce kolejnych cenowych rekordów – mówi Barbara Bugaj, analityk urban.one.

Jak wynika tak z danych na bieżąco aktualizowanych przez urban.one, jedyny tego typu serwis w Polsce, najpopularniejsze metraże kupowane w Bydgoszczy mieszczą się w przedziale 43-60 mkw (41 proc. kupowanych lokali). Takie właśnie typowe mieszkanie (55 mkw, 3 pokoje), nieopodal Rynku, przy ul. Pod Blankami 4, zostało niedawno sprzedane za 300 tys. zł (czyli 5,5 tys. za mkw). Z kolei 48 mkw przy u. Przyrzecze 15 (3-piętrowy budynek z lat 60.) zostało kupione wyraźnie taniej bo za 4,8 tys. zł mkw.

Olsztyn: ile kosztuje luksusowy apartament przy plaży miejskiej?

urban.one w Olsztynie

Od niedawna Olsztynianie, korzystając z naszego serwisu, mogą automatycznie wyceniać mieszkania w tym mieście.  Bardzo się cieszymy, że w końcu mamy coś dla Olsztyna w końcu to nasz matecznik.

Według danych urban.one, średnie ceny mkw. mieszkania w Olsztynie to 4,3 tys. zł, co oznacza, że na w tym regionie jest drożej niż m.in. w Zielonej Górze, Bielsku-Białej czy Radomiu. Gdzie w Olsztynie płaci się najwięcej za własne cztery kąty? Prześledziliśmy rekordowe transakcje w ostatnich latach: hitem okazało się mieszkanie w apartamentowców Łyna Park, nieopodal plaży miejskiej. Tam ceny transakcyjne – w przypadku zakupu lokum od dewelopera – zaczynały się od 5,7 tys. zł za metr kwadratowy podłogi przy średniej cenie na poziomie 8 tys. zł. Jednak jeden z większych lokali w tym budynku znalazł nabywcę aż za ponad 1,5 mln zł.

mieszkanie, cena, urządzamy się

Olsztynianie mogą sprawdzić cenę wymarzonego mieszkania

W tym wypadku kupujący zapłacił za doskonałą lokalizację, z niepowtarzalnymi widokami na piękną okolicę – mówi Barbara Bugaj, analityk urban.one.

Jak wynika tak z danych na bieżąco aktualizowanych przez nas, najpopularniejsze metraże kupowane w Olsztynie mieszczą się w przedziale 34-60 mkw (41 proc. kupowanych lokali). To trochę poniżej średniej dla miast porównywalnej wielkości.

Świętujemy urodziny urban.one: wyceń ZA DARMO mieszkanie

Do 6 czerwca trwa urodzinowa promocja naszego serwisu urban.one. Wszyscy użytkownicy mogą wycenić mieszkanie z jednego z 27 miast z Polski za darmo.

urodziny_urban_one

Dodatkowo urban.one właśnie uruchomił wycenę w kolejnych piętnastu miastach: Bielsku-Białej, Bydgoszczy, Częstochowie, Elblągu, Gorzowie Wielkopolskim, Kielcach, Koszalinie, Legnicy, Olsztynie, Opolu, Płocku, Radomiu, Rzeszowie, Toruniu oraz Zielonej Górze.  Dzięki temu już 70 proc. polskiego rynku obrotu mieszkaniami jest w zasięgu urban.one.

Należący do Cenatorium serwis urban.one to narzędzie zasilanie milionami rekordów o cenach transakcyjnych na rynku nieruchomości w Polsce. Tak potężna baza umożliwia szybkie i proste sprawdzenie wiarygodnej wartości mieszkania. W ciągu kilku minut, korzystając z internetu i podając podstawowe informacje o mieszkaniu takie jak adres, ilość pomieszczeń czy metraż, użytkownicy urban.one poznają realną wartość konkretnej nieruchomości. Wiedza na temat cen transakcyjnych nieruchomości z 12 największych miast w Polsce od roku jest dostępna dla każdego, kto chce kupić lub sprzedać swoje własne M. Kolejne 15 miast, w których od dziś można wycenić mieszkanie online oznacza ponad 2,5 mln osób więcej objętych zasięgiem serwisu. Dotychczas rynek nieruchomości w Polsce był jednym z najsłabiej opisanych w skali Europy, co sprawiało, że podjęcie właściwej decyzji o cenie, nieruchomości bywała dla konsumenta frustrująca.

Zapraszamy na www.urban.one!

urban.one – nowa propozycja od Cenatorium

Od teraz każdy może samodzielnie sprawdzić realną wartość mieszkania, które chce kupić lub sprzedać. Na rynku nieruchomości debiutuje serwis Cenatorium – urban.one.

urban.one to nowe na polskim rynku nieruchomości narzędzie, które umożliwia swoim użytkownikom sprawdzenie wiarygodnej wartości mieszkania w sposób prosty, szybki i wygodny. W ciągu kilku minut, korzystając z internetu i podając podstawowe informacje o mieszkaniu takie jak adres, ilość pomieszczeń czy metraż, można poznać realną wartość danej nieruchomości. Dzięki aplikacji wiedza na temat cen transakcyjnych nieruchomości z 12 największych miast w Polsce jest dostępna dla każdego, kto chce kupić lub sprzedać swoje własne M.

Wiedza zarezerwowana dotychczas tylko dla dużych firm jest od teraz dostępna dla każdego z nas. Raporty są wiarygodne dzięki dużej próbce danych o cenach transakcyjnych jakie zgromadziliśmy. Tworząc urban.one, myśleliśmy przede wszystkim o tym, aby zapewnić jej przyszłym użytkownikom wartość w postaci dostępu do rzetelnych i obiektywnych informacji, na podstawie których będą oni mogli podjąć jedną z najważniejszych decyzji w życiu – o kupnie bądź sprzedaży swojego mieszkania – mówi Adam Sobczak, współtwórca marki urban.one.

Obecnie rynek nieruchomości w Polsce jest jednym z najgorzej opisanych, co sprawia że podjęcie właściwej decyzji o cenie, za jaką zostanie dokonany zakup bądź sprzedaż lokalu jest zawsze dla konsumenta bardzo trudne. Nowa aplikacja pozwala w zdobyć, uporządkować oraz porównać obiektywne dane. To z kolei uchroni konsumentów przed przepłaceniem przy zakupie, stratą podczas sprzedaży, czy też koniecznością ponoszenia dodatkowych.

Wartości podawane przez urban.one wyliczane są na podstawie modeli statystycznych bazujących na cenach transakcyjnych, czyli informacjach o rzeczywistych transakcjach kupna-sprzedaży mieszkań w danej okolicy. System wykorzystuje modele takie jak sieci neuronowe, drzewa decyzyjne czy lasy losowe i za pomocą specjalnych algorytmów wylicza dane. Takie podejście jest wynikiem zastosowania autorskiej metodologii opracowanej przez naukowców z Politechniki Warszawskiej, SGH i Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego.

Zapraszamy do korzystania: www.urban.one

Zmiany w zespole: nowy dyrektor ds. sprzedaży

1 czerwca 2016 r. do zespołu Cenatorium dołączył Bogumił Latos. Na stanowisku Dyrektora ds. Sprzedaży będzie odpowiadał za rozwój Cenatorium w obszarze B2B, w tym kontakty z Państwem oraz pełną obsługę ofertową.

Kilkunastoletnie doświadczenie w branży nowych technologii i instytucjach finansowych, w opinii Zarządu Cenatorium czyni z Bogumiła solidnego partnera dla Państwa. Jego rolą jest dopasowanie naszych możliwości do potrzeb i oczekiwań partnerów Cenatorium.

Równocześnie, Mariusz Kurzac, który zajmował w spółce stanowisko General Managera został z-cą przewodniczącego Rady Nadzorczej Cenatorium. Obecnie z tej pozycji, swoją wiedzą i bogatym doświadczeniem, będzie wspierał spółkę w dalszym rozwoju.

Jeśli chcą Państwo skontaktować się z Bogumiłem Latosem wystarczy wysłac mail na: bogumil.latos@cenatorium.pl

Automatyczny system wyceny nieruchomości gotowy!

Cenatorium ukończyło pracę nad budową nowego narzędzia, które ułatwi pozyskiwanie informacji na temat wartości nieruchomości.

System AVM, to efekt przeprowadzonego przez Cenatorium projektu, obejmującego m.in. szeroko zakrojone prace badawczo-rozwojowe i pozyskanie zbiorów danych, w szczególności danych przestrzennych, umożliwiających precyzyjniejszą niż dotychczas klasyfikację i wycenę nieruchomości. Innowacyjne elementy systemu to z jednej strony zaawansowane modele statystyczne, z drugiej strony nowe źródła danych pozwalające lepiej ocenić nieruchomość i jej otoczenie. Dostęp do systemu AVM zaprojektowany został w taki sposób, aby odpowiedzieć na potrzeby różnych grup klientów – od analityków analizujących pojedyncze nieruchomości, po instytucje finansowe potrzebujące cyklicznej wyceny portfela nieruchomości.

Opisany system AVM jest dedykowany dla podmiotów korporacyjnych. Również raporty PDF, dedykowane dla klienta indywidualnego, przeznaczone są do sprzedaży za pośrednictwem partnerskich portali związanych z rynkiem nieruchomości. Jeśli jesteś zainteresowany dostępem do naszych usług: możliwością korzystania z interfejsu automatycznej wyceny przez WWW, wykonywaniem wycen za pośrednictwem API, lub osadzeniem raportów o wartości nieruchomości na swojej stronie, skontaktuj się z nami w celu uzyskania szczegółowej oferty.

Zainteresowanych naszą nową usługą prosimy o kontakt: info@cenatorium.pl

Rekordy na rynku nieruchomości w 2015 r.

Tym razem rekord należy do mieszkania w Rezydencji Foksal przy ulicy Kopernika w Warszawie, detronizując tym samym ulicę Parkową. Majętny kupujący wyłożył ponad 1,6 mln zł za jednopokojowe mieszkanie o powierzchni 38 m2. Cena za m2 mieszkania w ekskluzywnym budynku na warszawskim Powiślu wyniosła więc ponad 42 tys. zł. Jak wynika z wyliczeń Cenatorium, spółki analizującej dane transakcyjne z całej Polski, dokładając niewiele do wartości 1m2 rezydencji w stolicy można było kupić aż sześćdziesięciometrowe mieszkanie w Siemianowicach Śląskich.

Najdroższy warszawski adres ukryty jest w samym sercu miasta, w jego prestiżowej części tuż przy Trakcie Królewskim. Pięciopiętrowy obiekt, w którym znalazło się 41 mieszkań, zasłynął w tym roku historią o sprzeciwie mieszkańców przeciwko sklepowi z używaną odzieżą. Wszak luksus i przepych w jakim został stworzony nie pasują do lumpeksu. Wielkie pieniądze lubią ciszę, niemniej warto wiedzieć dlaczego krezusi docenili w tym roku właśnie ten apartamentowiec. W budynku jest klub fitness z basenem i salą do squasha, centrum spa a także specjalna piwnica do przechowywania wina. Na najniższych kondygnacjach obiektu usytuowano prywatny basen z akwarium, który został wyłożony kolorową mozaiką by imitowała wrażenia tworzących się na wodzie fal. Rezydencja opływa w marmury oraz ekskluzywne zdobienia z trawertynu czy onyksu. Lokatorzy korzystają z usług dyskretnego, wykwalifikowanego konsjerża. Zawrotna cena za m2 mieszkania w tej lokalizacji pokazuje dobitnie, że rynek premium ma się dobrze. W tym roku na podium znalazło się także mieszkanie w zrewitalizowanej kamienicy przy ul. Flory 3 nieopodal Łazienek, za które amator mieszkań z duszą zapłacił 4 mln złotych (26,2 tys. zł za m2). Na rynku pierwotnym wyróżnia się apartamentowiec Cosmopolitan – tu lokal położony na 29. kondygnacji wieżowca znalazł nabywcę za niemal 4 mln zł (24,3 tys. zł za m2).

Średnia cena metra kwadratowego mieszkania w Warszawie to obecnie około 7,3 tys. zł. Rekordowe transakcje w 2015 roku pokazują jednak, że rynek premium w Warszawie ma się dobrze, a kwoty o jakich mówimy w jego przypadku znacznie odbiegają od średniej. Zainteresowanie luksusowymi lokalami potwierdza nasze ubiegłoroczne przewidywania. Liczba transakcji powyżej 1 mln zł będzie w tym roku znowu nieco wyższa niż w ubiegłym, ale bez szaleńczego boomu. Obecnie deweloperzy starają się sprostać rosnącym oczekiwaniom zamożniejszych Polaków i budują kolejne lokale o podwyższonym standardzie. Zakładam, że dzięki tej presji na jakość zyska także przeciętny Kowalski. Z drugiej strony możemy spodziewać się ciekawych rekordów w 2016 roku – mówi Mariusz Kurzac, dyrektor generalny Cenatorium.

Najdroższy zakup pakietowy lokali mieszkaniowych został zarejestrowany w Katowicach, gdzie za 11 mieszkań w inwestycji Cyprysowe Osiedla (rynek pierwotny) nabywca zapłacił ponad 6 mln zł.

Najtańsze transakcje w Polsce w 2015 r. dotyczące mieszkań miały miejsce w Siemianowicach Śląskich i Chełmnie. Cena m2 tych lokali była znacznie poniżej 1 tys. zł, a dotyczyła lokali zaniedbanych, w nienajlepszych lokalizacjach.

W tym roku, podobnie jak i w ubiegłym, Warszawa dzierży także inny rekord: ten w śrubowaniu stawek za m2 gruntu, choć w 2015 r. jest on niższy o kilka tysięcy porównując cenę za m2. Wśród najdroższych gruntów znalazły się działki pod zabudowę komercyjną – biurową. Obie transakcje dotyczyły terenów na Woli, co pokazuje jak bardzo i jak szybko ta dzielnica zyskuje na wartości w oczach deweloperów. Najdroższą inwestycją okazał się zakup trzech działek przy ulicy Wolskiej o powierzchni 9 739 m2 ( niespełna 1 ha), cena całkowita wyniosła w tym przypadku ponad 143 mln zł.

Najtańszy grunt pod zabudowę mieszkaniową jednorodzinną o powierzchni 2 600 m2, został kupiony w województwie łódzkim – za niecałe 1 tys. zł. Natomiast w przygranicznej miejscowości Niemirów w województwie podlaskim za 9,7 ha gruntów rolnych nabywca zapłacił niespełna 5 tys. zł.

W strukturze obrotu lokalami mieszkalnymi przeważają mieszkania o powierzchni od 40 do 50 m2. W 2015 roku co trzecia transakcja dotyczyła mieszkania o takiej wielkości. Mieszkania do 60 m2 stanowiły aż 72% łącznego obrotu. W porównaniu do 2014 roku struktura praktycznie się nie zmieniła, minimalnie wzrósł obrót lokalami od 40 do 50 m2, o taką samą kosmetyczną wartość spadł natomiast udział lokali o powierzchni mieszczącej się w przedziale od 60 do 70 m2. Zmiany jednak są tak niewielkie, że uzasadnione jest stwierdzenie stabilności preferencji nabywczych w sektorze mieszkań – podsumowuje Barbara Bugaj, analityk ds. rynku nieruchomości w Cenatorium.

Kończący się rok był bardzo intensywnym czasem dla deweloperów. Coraz trudniej znaleźć działki inwestycyjne w dobrej lokalizacji. Obserwujemy stabilną sytuację na rynku, choć chcę wierzyć, że to przedsionek do rosnącego popytu zwłaszcza w segmencie premium. Warszawa pozostanie wiodącym rynkiem z największym obrotem i największą ilością rekordowych transakcji ale zakładam, że takie miasta jak Poznań czy Wrocław będą coraz szybciej goniły Stolicę – dodaje Mariusz Kurzac.

Wakacyjne kurorty znają swoją cenę

W sezonie tłumy turystów odwiedzają najpopularniejsze polskie kurorty. Kultowe miejsca przyciągają aurą ekskluzywności, a wypoczynek w niektórych miejscowościach jest wręcz obowiązkowy, kojarzy się przecież z wysoką pozycją i luksusem. Ile pieniędzy trzeba przeznaczyć żeby z turysty przeistoczyć się w bywalca i mieć swoje mieszkanie na Krupówkach, sopockim Monciaku czy tuż przy Promenadzie Gwiazd w Międzyzdrojach?

Monciak czyli ulica Bohaterów Monte Cassino to najbardziej reprezentacyjna i rozpoznawalna ulica w Sopocie. W całości wyłączona z ruchu samochodowego jest miejscem gwarnym, pełnym restauracji, kawiarni oraz klubów. To, obok Drogi Królewskiej w Gdańsku i Skweru Kościuszki w Gdyni, najtłumniej odwiedzany przez urlopowiczów deptak w Trójmieście.

Przy Monciaku zabudowa mieszkalna stanowi mniejszość i to zapewne tak wysoko winduje cenę m2 lokali mieszkalnych. Średnia cena m2 lokum w tej okolicy wynosi niemal 10 tys. zł (9 912 zł), a zatem śmiało może konkurować z warszawskim dobrymi lokalizacjami. Transakcje w tym rejonie Sopotu pojawiają się okazjonalnie i cieszą się dużym zainteresowaniem. Wyremontowane apartamenty, w dobrym standardzie, znajdują nabywców za niebagatelne stawki, najczęściej dużo powyżej średniej. W ubiegłym roku przy ul. Monte Cassino miało miejsce kilka transakcji. Rekordowa dotyczyła lokalu o powierzchni 69 m2, sprzedanego za ponad 1 mln złotych. Z kolei nabywca 58 metrowego mieszkania zapłacił ponad 800 tys. zł.

Fani górskich klimatów mogą zastanowić się nad ofertą zakupu mieszkań przy zakopiańskich Krupówkach. Nie jest to jednak tania opcja – średnio m2 mieszkania przy Krupówkach i w ich okolicy kształtuje się na poziomie ok 9 tys. zł. Jednak aby upolować mieszkanie w tej lokalizacji trzeba wykazać się cierpliwością godną najbardziej wytrawnego łowcy.

Sopot i Zakopane to miasta, które ukochali sobie turyści. Bywają tam gwiazdy, artyści, sportowcy czy politycy. Idealne położenie, piękna historia i oferta na wysokim poziomie sprawiają, że rokrocznie pojawiają się tam tłumy. Przy czym warto zwrócić uwagę, że Zakopane to jednak kierunek bardziej całoroczny. Ceny nieruchomości w tych kurortach są w miarę stabilne, ale przy najbardziej rozpoznawalnych deptakach są wyższe niż średnia. Dodatkowo nie są to rynki płynne, a okazje trafiają się sporadycznie – komentuje Mariusz Kurzac, dyrektor generalny Cenatorium.