Polacy kupują mieszkania w październiku

News 17 grudnia 2015

Jak wynika z analizy Bazy Cen prowadzonej przez Cenatorium, co roku najwięcej nieruchomości kupowanych jest w październiku. Wtedy sprzedaje się nawet o 23% więcej mieszkań niż w lutym, w którym jest najmniej transakcji w skali roku. Październikowe hity to przede wszystkim lokale mieszkaniowe o powierzchni do 55 mkw. Coraz chętniej spoglądamy też na oferty z rynku pierwotnego, który cenowo zbliża się do lokali oferowanych z drugiej ręki.

Od lat – niezależnie od pory roku – najpopularniejsze wśród kupujących są lokale o powierzchni 45-55 mkw. Nie wszędzie jednak ten metraż jest tak samo pożądany. Jak pokazują dane w bazie Cenatorium najbardziej upodobali go sobie Poznaniacy. W stolicy Wielkopolski, obrót lokalami o tej powierzchni osiąga poziom niemal 30% w skali roku.

Natomiast w Warszawie stosunkowo dużo sprzedaje się mieszkań większych, czyli takich od 85 mkw. Stanowią one ponad 12% całości transakcji. To-póki co-specyfika stolicy Polski i Sopotu, który może pochwalić się nawet nieco wyższym odsetkiem dużych mieszkań w całym wolumenie sprzedaży.

Nie można jednak porównywać rynków warszawskiego i sopockiego. A już na pewno wrzucać Sopotu do jednego worka z Gdynią i Gdańskiem. Sopot ma swoją specyfikę. Jest niewielki a to oznacza mały rynek, niską podaż i małą konkurencyjność. Do tego pamiętajmy, że to kurort. Ten ostatni czynnik jest tu bardzo ważny, bo przyciąga innych klientów niż Gdynia czy Gdańsk. Co do Warszawy pamiętajmy, że to tu dochodzi do największej liczby transakcji mieszkaniowych. Mieszkańcy stolicy lepiej zarabiają i mają też inne oczekiwania wobec lokali. Nie bez znaczenia pozostaje też bogata oferta nowych mieszkań w wysokim standardzie, a takich w Warszawie powstaje coraz więcej – wyjaśnia Mariusz Kurzac, dyrektor generalny Cenatorium.

Kierunek: królewski metraż…

W większych miastach pojawiają się też chętni na mieszkania powyżej 200 mkw. Od stycznia 2014 r. do sierpnia 2015 r. w Poznaniu, Warszawie i Trójmieście łącznie było 76 takich transakcji. Póki co to ok. 0,2% całkowitej liczby transakcji w tych miastach, ale można spodziewać się przyrostu klientów zainteresowanych bardzo dużymi lokalami. Największy sprzedany ostatnio apartament w Warszawie ma prawie 474 mkw – znajduje się on przy ul. Jana Kazimierza na Woli.

Transakcje takie jak ta nie zdarzają się często, ale zauważamy, że rośnie ich liczba. Obserwujemy także systematyczny wzrost rynku lokali premium. Zwłaszcza w dużych miastach. To pokazuje, że zamożni ludzie nie mają już potrzeby kupowania czy budowania domu pod miastem. Poprawiająca się oferta lokali luksusowych pozwala znaleźć komfortowe i ładne mieszkanie, w dobrym standardzie a przy tym pozostać w mieście – mówi Mariusz Kurzac.

…a najlepsza cena

Analizując ceny transakcyjne nieruchomości widać, że w skali roku są one na podobnym poziomie dla metraży od 35 mkw do 75 mkw. Rosną one jednak w przypadku dużych lokali. Sytuację tę zaobserwować można w Warszawie, gdzie średnia cena transakcyjna metra kwadratowego mieszkania powyżej 100 mkw wynosi 8,7 tys. zł, podczas gdy dla najpopularniejszych metraży waha się w niewielkim stopniu- wynosi ok. 7,2 tys. zł za mkw. Nieco wyższe niż średnia są też ceny metra kwadratowego mieszkań do 35 mkw. Widać też wyraźną tendencję do zrównywania się cen mieszkań z rynku pierwotnego i wtórnego.

W Warszawie rynek pierwotny stanowił 35% obrotu. Najwięcej transakcji na rynku pierwotnym zawiera się na Białołęce, Woli i Pradze Południe.

Stabilna sytuacja na rynku nieruchomości oraz obserwacja pierwszego półrocza pozwalają założyć, że tegoroczny październik może być miesiącem, w którym sfinalizuje się najwięcej transakcji kupna-sprzedaży nieruchomości w skali roku. Jeśli trend obserwowany w ostatnich latach utrzyma się, liczba transakcji może przebić rekordowy 2014 r.